Kontakt
zwiń x

Formularz kontaktowy

Jeżeli chcesz możesz załączyć zrzut ekranu: dołącz

Jeśli obrazek jest niewidoczny, kliknij na nim aby załadować inny.

Kontakt telefoniczny - zgłoszenia telefoniczne obsługiwane są w dni powszednie w godz. 8-18.

703 200 220
opłata za min. połączenia: 1,05 zł (1,29 zł z VAT)

Intro

Internet daje morze możliwości. Pamiętajcie jednak, że niesie też ze sobą pewne zagrożenia, spotkać tam możecie np. nieuczciwych ludzi. Tak, to mocne słowa, ale warto – korzystając z sieci – pamiętać i o tym. Poniżej przekazujemy Wam kilka ważnych i przydatnych wskazówek, jak być bezpiecznym w internecie.

Zobacz jak temu zapobiec

Nowi znajomi

W internecie bardzo łatwo nawiązuje się nowe znajomości. Nic dziwnego. Czasami o wiele łatwiej jest porozmawiać z kimś obcym w sieci, niż z koleżanką, kolegą, a nawet z mamą czy tatą w świecie realnym (w szkole, czy przy rodzinnym obiedzie...). Warto więc zachować szczególną czujność i – nawet jeśli nam to nie do końca w smak, bo zawsze i wszystkim wierzymy – nie być zbyt ufnym.

Tu nie zawsze możesz przecież zobaczyć, z kim naprawdę rozmawiasz. Nowy kolega lub koleżanka może okazać się kimś zupełnie innym niż osoba, za którą się podaje. Np. oszustem, który chce Cię dobrze poznać, by – kiedy mu zaufasz –okraść Cię lub skrzywdzić. Zdarza się to bardzo rzadko i nie jest żadną regułą, ale pamiętaj o tym i chroń siebie i swoich bliskich.

Zobacz jak temu zapobiec

Jak o siebie zadbać?

 • Nie podawaj w sieci swoich danych – imienia, nazwiska, wieku, adresu zamieszkania, loginów i haseł itp.
 • Chroń swoje zdjęcia – nie umieszczaj ich w internecie zbyt dużo. Te, które wrzucasz, zabezpieczaj (większość serwisów społecznościowych posiada możliwość ograniczania dostępu do udostępnianych treści osobom nieznajomym).
 • Zanim zaufasz osobie poznanej w sieci, zastanów się, skąd masz pewność, że jest ona naprawdę kimś za kogo się podaje.
 • Jeśli postanowisz umówić się z osobą poznaną w internecie, koniecznie powiedz bliskim, gdzie i z kim się spotykasz. Na miejsce spotkania wybierz miejsce publiczne – galerię handlową, kino, kawiarnię. Nigdy nie umawiaj się w nieznanych miejscach lub mieszkaniu prywatnym.
Zobacz jak temu zapobiec

Prywatność

W internecie nic nie ginie. Znaczy to, że materiały (zdjęcia, filmy czy komentarze), które umieszczamy w sieci pozostają tam na zawsze. W każdej chwili ktoś może je skopiować, zamieścić w innym miejscu lub wykorzystać przeciwko Tobie (np. ze złośliwości, złej woli, czasem też nawet dla zabawy). Tym bardziej, że treści, które publikujesz łatwo jest znaleźć za pomocą wyszukiwarki internetowej.

Zobacz jak temu zapobiec

Rozwiązania

 • Nie umieszczaj w sieci prywatnych treści, które będą dostępne dla nieznajomych.
 • Nie podawaj nikomu haseł do kont pocztowych, serwisów społecznościowych i komunikatorów.
 • Stosuj zasadę ograniczonego zaufania do nowopoznanych osób.
Zobacz jak temu zapobiec

Bezpieczeństwo

Internet to kopalnia informacji. Niestety, nie wszystko jest tam zawsze takie, na jakie na pierwszy rzut oka wygląda. Pobierając treści z niepewnych źródeł, możesz narazić siebie i swój komputer na niebezpieczeństwo. Jak się przed tym ochronić?

Zobacz jak temu zapobiec

Rozwiązania

 • Sprawdzaj źródło programów, treści, muzyki, które pobierasz.
 • Jeśli na stronie pojawia się zdanie „administrator nie ponosi odpowiedzialności za to, co zamieszczają użytkownicy”, jest szansa, że nie ponosi też żadnej odpowiedzialności za treści, które stamtąd pobierzesz.
 • Jeżeli strona WWW wymaga instalacji oprogramowania (ściągnięcia i zapisania programu na komputerze, laptopie, itp.), czy podania jakichkolwiek danych osobowych, zanim się zarejestrujesz, skonsultuj się najpierw z dorosłym.
 • Wiele darmowych programów znajdziesz na bezpiecznej stronie tech.wp.pl
Zobacz jak temu zapobiec

Pomoc

Nie bądź obojętny. Tym bardziej, że w sieci nikt nie jest anonimowy. Jeśli ktoś grozi ci lub straszy w internecie, możesz się temu sprzeciwić.

 • Powiedz o tym osobie dorosłej, której ufasz.
 • Niczego nie kasuj z komputera. Zachowaj wszystkie prywatne wiadomości e-mail i rozmowy z komunikatorów. Włączone archiwum jest Twoim przyjacielem! Można je wykorzystać, jako dowód naruszenia Twojej prywatności.
 • Nie odpowiadaj na zaczepki w internecie.
 • Jeśli ktoś dokucza ci na stronie internetowej, zrób screena (zrzut ekranu) i pokaż rodzicom lub opiekunowi.
 • Jak zrobić screena? To proste! Naciśnij na klawiaturze klawisz „Print Screen”. Otwórz program tekstowy (np. WORD) lub program do obróbki plików graficznych (np. PAINT). Żeby wkleić tam screen, naciśnij równocześnie klawisze „Ctrl” i „V”. Zapisz plik (Plik / Zapisz jako…) . Będzie go można wykorzystać, jako dowód naruszenia Twojej prywatności.

Jeżeli jesteś świadkiem niepokojących Cię wydarzeń, na przykład straszenia, czy gróźb, jeśli słyszysz obraźliwe słowa – pomóż, informując o tym kogoś dorosłego. Zareaguj koniecznie, nawet wtedy, jeśli zdarzenie nie dotyczy Ciebie bezpośrednio. To bardzo ważne, byś o tym opowiedział rodzicom, bądź opiekunowi. W ten sposób dbasz o bezpieczeństwo swoje i innych osób.

Zobacz jak temu zapobiec

Super tajne hasło

Im więcej czasu spędzasz w internecie, tym więcej zakładasz kont, które wymagają rejestracji (utworzenia loginu i podania hasła). Łatwe do odgadnięcia hasło jest jak niezamknięte drzwi do naszego mieszkania. Każdy może wejść i wynieść z niego, co tylko zechce. To raj dla przestępców internetowych, którzy za jego pomocą mogą:

 • włamać się do Twojej skrzynki pocztowej;
 • przejąć Twoje hasła do komunikatora, profilu na portalu społecznościowego, a także do serwisu aukcyjnego czy sklepu internetowego;
 • zmienić Twoje hasło na inne i wykorzystać konto do rozsyłania złośliwego oprogramowania lub spamu.
Zobacz jak temu zapobiec

Jak stworzyć super tajne hasło

Najbezpieczniejszym miejscem przechowywania hasła jest… Twoja pamięć! Najważniejsze, żeby hasło było łatwe do zapamiętania. Jak je stworzyć? Pomyśl o zdaniu, które łatwo zapamiętasz. Może to być ulubione powiedzenie czy cytat. Cokolwiek przyjdzie Ci do głowy.

Chrząszcz brzmi w trzcinie!

Wybierz pierwszą literę z każdego słowa, a otrzymasz:

Cbwt

Dodaj znak interpunkcyjny i znak specjalny:

Cb.wt?

Na koniec warto pomyśleć o cyfrze. Może być to np. Twoja ulubiona liczba:

Cb.wt?13

W ten sposób otrzymasz długie hasło, którego nigdzie nie musisz zapisywać. Podczas logowania, wystarczy, że odtworzysz w pamięci to zdanie i wpiszesz pierwsze litery zawartych w nim słów, a potem dodasz wybrane wcześniej znaki specjalne i cyfry.

Tworząc bezpieczne hasło warto pamiętać o tym, by zawierało:
-przynajmniej 8 znaków;
-wielkie i małe litery (AaZz);
-cyfry (0-9);
-znaki specjalne (?, $, !, @, #).

Pamiętaj, by przy tworzeniu hasła unikać:
-powtarzania nazwy użytkownika lub adresu e-mail;
-używania imienia lub zdrobnienia, nazwiska, daty urodzin, imion bliskich ci osób, nazw ulubionych potraw i informacji osobistych, które można łatwo odgadnąć;
-sekwencji znaków: 123, abc, itp.;
-pojedynczych wyrazów, które można znaleźć w słowniku (np. kwiat, pies, samochód).

Podstawowe zasady bezpieczeństwa
-Nikomu nie udostępniaj swoich haseł.
-Nie używaj tych samych haseł na wielu stronach internetowych.
-Nie przesyłaj haseł poprzez komunikatory, pocztę elektroniczną lub SMS-em.
-Nie zapisuj haseł w przeglądarkach internetowych.
-Zmieniaj hasła, np. co pół roku.
-Nie korzystaj z gotowych haseł dostępnych na tzw. listach bezpiecznych haseł.
-Jeśli ktoś odgadnie Twoje hasło, natychmiast wymyśl nowe.
-Nie zapisuj haseł na kartkach, w notesach, w telefonach komórkowych, w nieszyfrowanych plikach na komputerze.